Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Kolik lze na farmě vydělat?

Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Práce na farmách v Anglii je placena hodinově, nebo úkolově. Vyplatí se ještě v dnešní době vyrazit na letní brigádu do Anglie? Dnes se dozvíte kolik si lze na farmě vydělat.

 

Váš zaměstnavatel by vám měl platit minimální mzdu (platné od 1.10.2015):

6.70 GBP za hodinu (39 hod za týden) - zaměstnanci starší 21 let
5.30 GBP za hodinu (39 hodin za týden) – zaměstnanci 18-20 let

Poznámka: Dle zkušeností platil farmář všechny sazbou pro zaměstnance staší 21 let bez ohledu na věk.

Nicméně na většině pracovních pozic, kde ručně sbíráte ovoce, jste ohodnoceni úkolovou mzdou, kde výše vašeho výdělku je určena množstvím práce, kterou odvedete. V některých případech tak lze vydělat i více než hodinovou mzdou. Pokud se stane, že vyděláte méně, měl by vám farmář dát alespoň minimální hodinovou mzdu. Ale dle zkušeností se ne vždy tak stává. Výdělky se průměrně pohybují 50-60 liber za den.

Počet hodin, který je nabízen denně je v závislosti na úrodě a počasí. Může se tak stát, že budete některý den pracovat pouze několik hodin, pokud vám nebude přát počasí. Jindy zase, když je velká úroda, tak se pracují přesčasy. Občas je také potřeba pracovat i o víkendu.

 Práce často začíná v ranních hodinách (5:00-6:00), abyste se vyhnuli sběru přes největší polední horko. Pracuje se obvykle 6-8 hodin denně, 5-6 dní v týdnu.

 

Výplata

Výplata je nejčastěji vyplácena jednou týdně na anglický bankovní účet (na většině farem vám ochotně pomůžou se založením BÚ) nebo ji dostáváte v hotovosti.

Také budete nuceni zaplatit daň z příjmu (Income Tax) a národní pojištění (National Insurance). Budete platit daně z vašich mezd skrze systém nazvaný PAYE (Pay As You Earn). Na základě tohoto systému vypočítá váš zaměstnavatel výši daní a soc. a zdravotního pojištění (NICs). Každý zaměstnanec může vydělat určitou sumu peněz bez toho, aby musel platit daně. V roce 2010-11 je tato suma 6475 GBP za rok (539.58 GBP/měsíc, 124.52 GBP/týden). Nicméně pokud jste student a podepíšete formulář P36s budete muset odvést daně, ale potom co opustíte farmu a farmář vám vyplní formulář P45 – můžete o tyto daně požádat zpět. Základní úroveň daní je 20% u výdělků až do 37400 GBP. Daň při výdělku v rozmezí 37,401-150,000 GBP je 40%. Pokud vyděláte do 97 GBP týdně, tak neodvádíte žádné zdravotní pojištění! Pokud překročíte tuto hranici, bude vám strhnuto z platu kolem 11%. Podrobnější informace o sociálním a zdravotním pojištění (National Insurance) se můžete dočíst na http://www.hmrc.gov.uk/rates/nic.htm. Další informace o daních se můžete dočíst také na http://www.hmrc.gov.uk/incometax/index.htm.

Pokud budete pracovat za minimální hodinovou mzdu (39 hodin za týden) pak vyděláte týdně hrubého 231.27 GBP.

Když budete sbírat ovoce a budete ohodnoceni úkolovou mzdou, tak můžete vydělat mezi 200 - 450+ GBP za týden.

Pro výpočet čisté mzdy (odečtení všech daní) můžete využít online kalkulátor na http://listentotaxman.com

 

Výpočet výdělku na farmě

Každého, kdo se chystá na farmu, určitě napadne otázka: „kolik lze na farmě vydělat peněz?“ Pomocí lehké úvahy a podle vlastních zkušeností se vám pokusíme nastínit možný výdělek při 2 měsíční práci na farmě, což bývá u studentů nejčastější období práce na farmách.

Důležité je si na začátek uvědomit, že platy na jednotlivých farmách se velmi liší. Podle toho, jestli dostáváte hodinovou mzdu nebo úkolovou mzdu. Z osobních zkušeností můžeme říct, že na úkolové mzdě jsme vydělali více peněz než na hodinové, ale je to velmi individuální.

Na jahodové farmě jsme měli převážně hodinou mzdu. Farmář nám platil minimální mzdu, která byla 5,81 GBP/hod (rok 2010). Pracovalo se 8 hodin denně (výjimečně i více) a převážně 6 dnů v týdnu (kdy v sobotu byla někdy zkrácená pracovní doba).

Když vezmeme v potaz minimum hodin, provedeme následující výpočet s minimální mzdou platnou pro letošní rok:

Výdělek za 1 den: 8 hodin x 6,7 GBP = 53,6 GBP = cca 1876 Kč (počítám s průměrným kurzem 35 Kč / 1 GBP)

Výdělek za 1 týden (5dnů/týden): 5 x 53,6 GBP = 268 GBP = cca 9380 Kč

Výdělek za 1 měsíc: 4 x 268 GBP =  1072 GBP = cca 37 520 Kč

Výdělek za 2 měsíce: 2 x 1072 GBP = 2144 GBP = cca 75040 Kč


Ubytování, poplatky, strava

Prvně bychom chtěli říct, že výše uvedený výdělek je pouze informační, protože počítáme s prací 5 dnů v týdnu. Ve skutečnosti se dělá někdy i déle a také musíte vzít v úvahu rozmary počasí. Může se stát, že některý den prší a vy nepracujete. Proto raději uvádíme menší částky, abyste pak nebyli zklamaní.

Zatím mluvíme pouze o příjmech, ale nesmíme zapomenout, že většinou budete muset platit za ubytování v karavanu. V našem případě jsme platili za ubytování 5 GBP/noc. Další značným žroutem peněz byla strava, kterou si budete muset nejspíš kupovat v některém supermarketu, zde jsme se byli schopní dostat na jídlo pro 2 osoby kolem 20 liber/týden. Vše ale záleží na tom, jak moc šetříte a jak je vaše strava bohatá. Pokud chcete jen přežívat na těstovinách a polévkách ze sáčku jako i my, když jsme cestovali na farmu poprvé (nedoporučoval bych).

Výdaje za ubytování - vycházelo na 35 GBP/týden, což dělalo 140GBP/měsíc. Za 2 měsíční pobyt zaplatíte na ubytování cca 280 GBP.

Výdaje za jídlo - pokud budete šetřit a mít zásoby z domu, bude vás jídlo stát kolem 120 GBP za 2 měsíce.

Existuje také další řada výdajů spojená s cestováním, ale to je velmi individuální, tak je zde nezapočítáváme.

 

Čistý zisk za 2 měsíce

Výděle celkem: 2144 GBP

Výdaje celkem: 400 GBP

Sečteno, podtrženo, čistý zisk za 2 měsíce = 1744 liber (62 040 Kč)

Pokud podlehnete nákupní horečce (levné oblečení, elektronika atd.) nebo budete chtít cestovat a poznávat krásné kouty této země, počítejte s tím, že si domů přivezete tak kolem 40 000-5000 Kč (a to už i po odečtení počátečních nákladů), a také spoustu nezapomenutelných zážitků a nových přátelství.

Berte také v potaz neustále se měnící kurz britské libry vůči české koruně, v tomto článku počítáme univerzálně s 35 Kč/libru.

Následující výpočty nezahrnují odečet daní.

 

Nejnovější inzeráty

Poslední diskuze

  • Nejsou žádné příspěvky k zobrazení.