Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

10 věcí, které vám o práci na farmě v Anglii nikde neřeknou

Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Dnes se dozvíte 10 nejzásadnějších věcí, které vám nikdo dopředu o práci na farmě neřekne. 

 

Představa a skutečnost o práci na farmách v Anglii

anglie farmy ocekavani a realita

 

Práce na farmě není pro každého - je fyzicky náročná!

Pokud očekáváte, že strávíte léto na farmě pohodovým sbíráním ovoce, tak se velmi mýlíte. Jedinou pozitivní věcí, kterou si kromě bolavých zad a kolen odnesete je opálení, ale to také závisí na lokalitě, třeba ve Skotsku nečekejte, že se vrátíte jako od moře. První týdny na farmě poznáte svaly, které jste netušili, že ani máte. Je pravda, že po třetím týdnu si většina lidí zvykne a už je to jen a jen lepší.

 

Práce na farmě může být dokonce nebezpečná!

Pokud jste alergičtí na hmyzí bodnutí (nejčastěji vosí), tak se farmám raději vyhněte. Začátek sezóny je bez problémový, ale jak začíná ovoce hnít, tak očekávejte, že vosí bodnutí bude skoro na denním pořádku :) Není nad to stisknout jahodu, na které si zrovna pochutnává vosa. V extrémních případech můžete např. v jablečném sadu narazit na vosí hnízdo. 

 

I když máte práci jistou, nikdo vám nezaručí, že vás již druhý den nevyhodí 

Nechceme vás dopředu strašit, nestává se to často, ale také jsme to zažili. Na farmách máte většinou úkolovou mzdu, takže pokud pracujete pomalu, je to váš problém, prostě si málo vyděláte. Problém, ale nastává, když svoji práci neodvádíte důsledně - např. ovoce příliš mačkáte, lámete větve stromů či jinak poškozujete nebo nesbíráte úrodu. Pokud po sobě dostatečně nezametáte stopy, což skoro ani nejde, tak na vás supervizor brzy přijde, následují několik napomenutí a pokud se zjevně nic nezmění, můžete si kufry na farmě balit. Pokud si také nepadnete hned od začátku se supervizorem do noty, může vám pobyt na farmě velmi znepříjemnit a hlavně ovlivnit výši vašeho výdělku.

 

Farmáři jsou v sezóně velmi vytížení a mohou na vás zapomenout

Hlavní sezóna je velmi hektická i pro farmáře, a tak se vám může stát, že přijedete na smluvené místo a v domluvený čas nikdo nepřijede. Opačným případem může být zase situace, kdy vás každý den farmář vozí do sousedních sadů (několik km vzdálených) a na smluvený čas doby konce práce nepřijede. Často je v tom i záměr, abyste toho posbírali více, když je ta největší úroda.

 

Pracovní doba na farmách většinou nekoresponduje s tím, co máte ve smlouvě

Pracovní doba je tou nejčastěji nedodržovanou věcí na farmách. Na papíře vypadá pracovní doba krásně, realita je taková, že úroda udává od kdy, do kdy se bude pracovat a vám nezbývá nic jiného než se s tím smířit.

 

Musíte počítat s tím, že množství práce je závislé pouze na počasí - déšť = day off

 Počítat dopředu a plánovat si výdělek je skoro nemožné. Pokud neznáte předpověď na celé léto, tak nelze dopředu říci kolik peněz si vyděláte. Pokud ráno prší, máte nejčastěji den volna (day off), pokud, ale ráno svítí sluníčko a odpoledne přijde bouřka - můžete se stát, že budete muset hodinu klidně počkat v sadu, a proto si musíte každý den přibalit i nepromokavé oblečení. Nepromokavé oblečení včetně gumáků má své výhody po ránu, když je ještě na stromech a rostlinách rosa a není zrovna nejpříjemnější začít pracovat v kraťasích a teniskách.

 

Nepočítejte s tím, že má každá farma nové ubytovací zázemí (karavany)

 Jsou farmy, kde jsou krásné nové karavany, ale počítejte více s tím, že se setkáte s karavany, které toho hodně pamatují. Někdy i přes pěkné karavany musíte jako toaletu využívat společné budovy, které nepatří mezi nejoblíbenější místa. Noci v karavanu mohou být velmi chladné, nezapomeňte si vzít spacák.

 

Spolubydlící si na farmě nevyberete

Nesmí vás tak překvapit, když sousedé v sousedním karavanu najdou i po tak těžkém dnu sílu na to si každý den dopřát party včetně hlasité hudby...

 

Nesmí vás překvapit, když nefunguje teplá voda, nebo elektrika

Ano i v dnešní době můžete zažít, že na farmě nefunguje "krátkodobě" elektřina nebo ještě hůře teče pouze studená voda. 

 

Na farmě se nenaučíte většinou jazyk, maximálně polštinu anebo ruštinu

Bylo by pěkné se vrátit z 2 měsíční brigády na farmě a plynule mluvit anglicky, ale toto vám mohou slíbit maximálně v agenturách. To jak budete používat jazyk, záleží na dvou faktorech a to na typu (velikosti) farmy a také hlavně na vás. Není problém zvládnout brigádu na farmě i když umíte pouze pozdravit a poděkovat, protože se najde vždycky někdo okolo, kdo vám pomůže. Čekejte, že více než angličtinu použijete polštinu anebo ruštinu. Na menších farmách je to o poznání lepší - váš kontakt s farmářem/zaměstnanci je mnohem bližší a může se stát, že s nimi strávíte čas i mimo pracovní dobu, ale to je již pouze na vás.

 

Nejnovější inzeráty

Poslední diskuze

  • Nejsou žádné příspěvky k zobrazení.