Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Doprava

Doprava v Anglii

Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Pokud se rozhodnete, že vaše návštěva Velké Británie nebude pouze pracovní, má vám tato země co nabídnout. Stejně si musíte říct, že když už jste ráčili cestu až za velkou louži, tak by byla škoda neprozkoumat krásy, které se Vám ve Velké Británii nabízejí na každém rohu.

Cestování autem

Pokud máte to štěstí a dorazili jste do Velké Británie autem, tak vám nic, snad kromě ceny benzínu nebrání, aby jste plnými doušky poznali krásy této země.

Cestování autem se Vám opravdu vyplatí, pokud vás bude cestovat autem větší skupinka, ideální jsou 4 lidé, kdy se všechny náklady rozpočítají a stávají se velmi výhodnými. Jediným problémem snad může být, že se ve Velké Británii jezdí opačně než u nás, takže musíte jezdit v levém pruhu, což by mohlo dělat někomu problémy. Ale na vše si rychle zvyknete. Například ve Skotsku se často setkáte s tzv. single cestami, kde je pouze jeden pruh a musíte se s protijedoucími auty vyhýbat na speciálních místech. Cesta autem může být opravdu velké dobrodružství.

V okolí větších měst si určitě budete muset zvyknout na dopravní zácpy. Pokud se chystáte jezdit autem po Londýně, počítejte s tzv. Congestion charge - je to mýtné 11.50, které musí každý řidič zaplatit pro vjezd do centra Londýna.

 

Pokud jste autem do Velké Británie nedorazili, nemusíte zoufat, protože skoro na každém kroku můžete narazit na půjčovny aut, kde se půjčení auta vyplatí pouze ve vetší skupině cestovatelů. Ideální je si rezervovat auto dopředu přes internet, protože tak získáte výhodnější cenu, než kdyby jste si auto půjčovali na pobočce. Při rezervaci si vybíráte typ auta, datum od kdy do kdy a místa, kde si auto vypůjčíte a kde jej vrátíte (pokud budete vracet na jiném místě než jste si jej vypůjčili tak počítejte s přirážkou). Většinou dostanete auto s plnou nádrží a při vrácení musíte mít také nádrž plnou. Cena se odvíjí od délky půjčení (čím déle tím je to levnější) a také od stáří řidiče (často pokud vám není ještě 23 let, tak je k ceně připočtena přirážka cca 10 liber/den) atd.

 

Půjčovny automobilů ve Velké Británii 

Pokud bude zajímat aktuální cena pohonýc hmot ve Velké Británii, navštivte online aktualizovnou databázi cen pohoných hmot v Evropě.

 

Nejdůležitější informace pro řidiče v Anglii

  • Rychlost - v Anglii se udává v mílích/hod, přepočet na km/h je,že 1 míle je cca 1,6 km. Maximální povolená rychlost v obci 30 mph a mimo obec 60 mph, na dvoupruhých silnicích a dálnicích 70 mph. Policii často měřit u silnice nepotkáte, ale je tam hodně speed cameras a po vyfocení vám dojde domů pokuta podle registrační známky.
  • Parkování - parkujte pouze na vyznačených místech, protože je tato činnost velmi sledována městkou policií. Pokud neuposlechnete dostanete lístek za stěrač a obdržíte tzv. botičku, nebo Vaše auto bude odtaženo, za co můžete zaplatit minimálně 175 liber.
  • Svícení - není povinné po celý den, proto se silniční provoz stává rizikovější, podnebí v Anglii je většinou deštivé, nebo je často šero, proto buďte opatrnější, protože za takových podmínek nemusíte neosvětlené vozidlo včas zaregistrovat.
  • Kruhové objezdy - "roundabout" jsou používané více než klasické křižovatky. Provoz je tak mnohem plynulejší a rychlejší. Ze začátku z nich budete mít možná strach, ale určitě si na ně časem zvyknete. Výhodou je, že v Anglii je všechno velmi dobře značené, takže se určitě neztratíte, pokud budete sledovat značení. Na kruhových objezdech dáváte vždy přednost zprava a točíte se ve směru hodinových ručiček.
  • Přednost zprava - mnoho lidí klame, že se v Anglii jezdí vlevo a tak si myslí, že platí přednost z leva, ale to není pravda, protože tam platí pravidlo pravé ruky!

 

Aktuální informace o dopravě ve Velké Británii se lze dozvědět na http://www.highwaycode.gov.uk/

 

Cestování autobusem


Po ekonomické stránce patří autobus k jednomu z nejlevnějších způsobů cestování po Anglii. Největší vnitrostátní autobusový dopravci jsou National Express, Ulsterbus, Megabus a Scotish citylink. Společnosti nabízí spojení mezi více 1270 destinací v Anglii, Skotsku, Severním Irsku a Welsu.

NATIONAL EXPRESS - http://www.nationalexpress.com/
GREEN LINE - http://www.greenline.co.uk/
MEGABUS - http://www.megabus.com/
ARRIVA - http://www.arrivabus.co.uk/
STAGECOACH - http://www.stagecoachbus.com

Pro všechny dobrodružné povahy je určena autobusová jízdenka společnosti National Express nazvaná Brit Xplorer - jízdenka nabízející neomezené cestování po Anglii, Skotsku a Walesu (více něž 100 destinací). Jízdneky jsou v několika platnostech: Hobo: 7 dní za 79 liber, Footloose: 14 dní za 139 liber, Rolling Stone 28 dní za 219 liber. Jednotlivé cesty si můžete naplánovat buď tak, že si před každou cestou rezervujete přes internet za 1.50 libry místo v autobuse, nebo přijdete k autobusu a budete se spoléhat, že je v něm volné místo. Jízdenku lze objednat přímo na stránkách nationalexpress.com.

 

Cestování vlakem

Pokud se i přes vysokou cenu rozhodnete cestovat vlakem, nebo nemáte jinou možnost, jízdní řády včetně cen naleznete na www.nationalrail.co.uk.

Pokud chcete cestovat vlakem z Londýna do Skotska tak se podívejte na: http://www.seat61.com/CaledonianSleepers.htm, http://www.virgintrains.co.uk

Pokud budete hledat vlaky po Skotsku, nesmíte minout web www.scotrail.co.uk. Cestování vlakem je velmi pohodlný a rychlý způsob, kde jedinou vadou na kráse je vysoká cena. Občas můžete také ušetřit pokud cestujete ve skupině lidí.

 

Komplexní vyhledávač cestování po Velké Británii naleznete na http://www.traveline.org.uk. Na jednom místě tak naleznete informace jak o autobusových spojení, vlacích tak i trajektech anebo metru.

 

 

Nejnovější inzeráty

Poslední diskuze

  • Nejsou žádné příspěvky k zobrazení.