Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Doprava

Doprava v Londýně

Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Londýn má jednu z největších veřejných sítí dopravy na světě. Je řízena neziskovou organizací nazvanou Transport for London (TfL). V následujícím textu se dozvíte, jaké jsou základní druhy dopravy po Londýně a jejich výhody a nevýhody.

 

Možnosti dopravy po Londýně

 • Londýnské metro – Underground/Tube
 • Autobusy
 • Železniční doprava - Docklands Light Railway (DLR)
 • London Overground (nadzemka)
 • Zapůjčení kol - Barclays Cycle Hire
 • Londýnská říční služba - London River Services
 • Tramvaje -Trams

 

Cestovní zóny

Londýnská veřejná dopravní sítě je rozdělena do 9 cestovních zón. Zóna 1 a 2 jsou v centru Londýna a zóny 6-9 leží na předměstí Londýna.

 

Cestovní čas

Ceny závisí na typu dopravní služby, na zóně kam cestujete a také na dni a času ve který cestujete (peak-špička/off peak-mimo špičku).

Špička (peak travel) je mezi 06:30-09:30 a 16:00-19:00 od pondělí do pátku. V tuto dobu je cestování veřejnou dopravou mnohem dražší.

Mimo-špičku (off peak travel) jsou všechny ostatní časy (včetně prázdnin - bank holidays). V tuto dobu je cestování mnohem levnější.

 

Jízdné v Londýně

Návštěvníkům se nabízí 2 varianty:

 • papírová jízdenka Travel Card
 • elektronická Oyster Card

Travel Card je dražší papírová jízdenka, kterou lze jednoduše zakoupit na stanicích a informačních centrech. Umožňuje vám neomezené cestování v délce 1 den nebo v druhé variantě s platností 7 dnů.

TravelandTransport TVC 146

Oyster Card je chytrá karta s nabitým kreditem pro cestování po Londýně. S touto kartou, tak můžete cestovat, kolikrát chcete v 1 dnu v zónách 1 a 2 (od 4:30 do 4:29 následujícího dne) a nikdy vám nebude zaúčtováno více než £6.40 – dokonce i když podniknete za den 20 cest. Plánujete navštívit Londýn na 2 dny? Nabijte si na kartu kredit £15 pro neomezené cestování mimo špičku v centru Londýna. Vyřízení této karty stojí £3.

oyster card

Ceny za cestování s Oyster Card

 • Zóny 1 až 2 - Oyster £2.90 ve špičce, £2.30 mimo-špičku
 • Zóny 1 až 6 - Oyster £5.10 ve špičce, £3.10 mimo-špičku
 • 1 cesta autobusem - £1.50
 • Neomezené cestování v 1 dnu (zóny 1-2) - £6.40

Jak používat Oyster Card?

 • Při nástupu do metra, DLR, Overgroud či do vlaku vždy hledejte u brány žlutou čtečku, kde načtením vaší karty zahájí začátek jízdy. Při východu z metra se opětovně musíte odhlásit na čtečce, pokud byste to zapomněli, bude vám naúčtován maximální denní poplatek. Pokud na nástupištích nejsou brány, hledejte stojany s čtečkami, kde opětovně zahájíte a ukončíte vaši cestu.
 • Při nástupu do autobusu/tramvaje stačí pouze 1x načíst kartu na žluté čtečce (odchody se již nikde nezaznamenávají).

Podrobné informace o Oyster Card naleznete zde.

 

Cestování metrem v Londýně (London Underground / Tube)

Londýnské metro se nazývá Underground nebo také Tube a nabízí 11 barevně rozlišených linek. Metro pravidelně funguje od 05:00 do 00:30 (v neděli 07:30-23:30) na většině linek. Pro podrobné informace o cestování metrem navštivte web tfl.gov.uk/tube

Tip: na eskalátorech stůjte vždy vpravo, protože během špičky je provoz velmi rušný

 

Cestování autobusem po Londýně

Jedná se o velmi snadný a levný způsob cestování po Londýně. Jednotlivé linky obecně fungují od 05:00 do 00:30. Noční autobusy obsluhují hlavní dopravní tepny od půlnoci do 05:00. Platba v hotovosti u řidiče není možná, proto je nutné mít zakoupený lístek již před nástupem do autobusu (Travel Card), nebo využít Oyster Card. Jedna cesta vás s Oyster Card vyjde na £1.50. Pro případ, že by vám došell na kartě kredit, budete moci vykonat ještě jednu cestu, abyste se dostali domů. Pro další cesty je již nezbytné dobít váš kredit.

U autobusové dopravy musíte v době špičky počítat s dlouhými kolonami, kdy se mnohdy vyplatí kratší cestu absolvovat pěšky. Další věcí, na kterou si musíte zvyknout je, že ne všechny zastávky jsou dobře označené a tak mnohdy nevíte kdy a kde vystoupit. Novější typy autobusů obsahují obrazovku, která vám již ukazuje příští zastávku. Pokud zastávku přejedete, nic se neděje, zastávky jsem často velmi husto rozesety.

Podrobné informace lze nalézt na tfl.gov.uk/buses

Tip: Některé autobusové linky jsou obzvláště dobrým způsobem jak pohodlně prozkoumat řadu významných památek. Vyzkoušejte linky 9, 14, 15 a 22. Nevšedním zážitkem může být cesta autobusem Routemaster, který jste mohli zahlédnout ve filmu Skyfall (James Bond). Tyto autobusy obsluhují linky 9, 11, 24, 38 a 390.

 

Docklands light Railway (DLR)

DLR vlaky jezdí od 05:30 do 00:30 pondělí až sobota.  V neděli jezdí pak od 07:00 do 23:30. Vlaky jezdí každých 4-10 minut na linkách od stanice Bank a Tower Gateway do Docklands a do východní a jihovýchodní části Londýna.

Využijte DLR k návštěvě Canary Wharf, Cutty Sark a Greenwich, londýnské městské letiště a nebo Woolwich Arsenal.

Více informací nalezne na tfl.gov.uk/dlr

 

London Overground

 London Overground jsou místní vlakové společnosti, které jezdí na 4 linkách a vytváří okružní síť kolem části Londýna Capital. Tyto vlaky vám umožní spatřit skryté části Londýna. Vlaky jezdí každých 7-15 minut během špičky na většině linek.

Více informací naleznete na tfl.gov.uk/overground

 

Londýnská říční přeprava - London River Services

Cestování lodí po řece Temže je velmi pohodlný a relaxační způsob, jak poznávat památky z jiné prespektivy.

Mezi oblíbené zastávky patří: Millbank Pier (můžete navštívit Tate Britain), Bankside Pier (Tate Modern), Tower Pier (Tower of London a Tower Bridge), Greenwich Pier (Greenwich).

Více informací naleznete na tfl.gov.uk/river

 

Půjčování kol - Barclays Cycle Hire

V Londýně je více než 10,000 kol k zapůjčení a 700 míst, kde si lze kola vypůjčit nebo odevzdat. Kola není potřeba nijak rezervovat – kde chcete, tam si prostě půjčíte kolo a vrátíte jej zase kde budete chtít. Půjčovné za kolo lze zaplatit kreditní kartou. Kolo si lze za £2 půjčit na 24 hodin z čehož máte prvních 30 minut zdarma.

Více informací naleznete na tfl.gov.uk/barclayscyclehire a nebo také se lze dozvědět další informace o jezdění na kole v Londýně  na webu tfl.gov.uk/cycling

 

Tramvaje - Trams

Tramvaje operují na jihu Londýna mezi místy Wimbledon, Croydon, Beckenham a New Addington. Tramvaje jezdí každých 7-10 minut.

Více informací naleznete na tfl.gov.uk/trams

 

Taxi v Londýně - Taxis

Kdo by neznal londýnské světoznámé taxi černé barvy. Tento druh dopravy pratří mezi nejdražší a přepravu si můžete na ulici kdykoliv přivolat (tam kde se nachází žlutá TAXI značka). Minimální sazba je £2. 20 – celková sazba je na konci jízdy zobrazena na taxametru. Nezapomeňte, že se cena zvedá po 20:00. Za zavazadla nebo extra pasažéra se navíc neplatí žádný poplatek. Jediný extra poplatek je vybírán na cestách začínající u letiště Heathrow.

Více informací naleznete na tfl.gov.uk/taxis-and-minicabs

 

Dálkové autobusy - Coaches

Většina hlavních autobusových společností, vypravující dálkové autobusy, využívá nádraží Victoria Coach Station. Mezi hlavní společnosti patří: National Express, Oxford London, Oxford Tube, easyBus, Green Line Coaches, Megabus.

Tip: Autobusy společnosti Studentagency zastavují na autobusovém nádraží Victoria Green Line Station. Společnost Eurolines zastavuje na Victoria Coach Station.

Více informací naleznete na tfl.gov.uk/coaches

 

Vlaková doprava - National Rail

Po celém Londýně se nachází 14 vlakových terminálů, které spojují hlavní město se všemi částmi Velké Británie.

 TfL nebosluhuje služby National Rail v Londýně, ale můžete vaši Oyster card využít na všech předměstských vlacích v zónách 1-9.

Více informací naleznete na nationalrail.co.uk

 

Nejnovější inzeráty

Poslední diskuze

 • Nejsou žádné příspěvky k zobrazení.